تحقیق ایدز

دوشنبه 28 فروردین 1396 11:25 ق.ظ   نویسنده : نگار موسوی      


تحقیق ایدز شامل  20 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  ایدز می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

ایدز چیست ؟

در لاتین این کلمه متشکل از حرف اول کلماتی است که به معنای سندرم نقص ایمنی اکتسابی می باشند

میزبان اصلی عامل عفونت گلبولهای سفید خون از نوع لنفوسیت های کمکی (CD4) می باشند . حمله ویروس ایدز به این سلولها باعث اختلال در عمل کرد سلولهای دفاعی می شود و تکثیر آن در داخل سلولهای دفاعی منجر به کاهش قابل ملاحظه آنها می شود .این صدمات به سیستم ایمنی ، بدن را در مقابل عفونت های فرصت طلب و سرطانهای فرصت طلب که اکثرا شدید و کشنده هستند بی دفاع می نماید.

عامل بیماری

عامل عفونت ایدز ، ویروس نقص ایمنی (HIV) است . ویروس ها ذرات میکروسکوپی هستند که برای تکثیر و رشد خود ننیاز به ورود به سلول موجودات زنده دارند و می توانند باعث آسیب رسانی به سلولهای میزبان و در نهایت خود میزبان شوند.

ویروس ایدز از خانواده رترو ویروس می باشد و خواص ژنتیک آن در زنجیر RNA وجود دارد . تاکنون دو نوع از این ویروس شناخته شده است .

HIV-1  که بیشتر در کشور های صنعتی دیده می شود

HIV-2  که عمدتا در آفریقا گسترده است و از لحاظ بیماری زایی ضعیف تر از نوع یک می باشد.مشابهت ژنتیک این دو گونه محدود بوده و HIV-2 مشابهت ژنتیکی بیشتری با ویروس SIV که در میمونها دیده میشود دارد

ساختمان ویروس

لایه خارجی که دارای گیرنده اختصاصی است و امکان اتصال به سلول های لنفوسیت کمک کننده (CD4) را فراهم می کند . لایه میانی شامل پروتئینهای داخل ویروس هستند که عمل حفاظت از ساختمانهای ژنتیکی رل به عهده دارند. در لایه داخلی ، ساختمان های ژنتیکی و آنزیمهای کنترل کننده فعالیت های ویروس قرار دارد .

اپیدمیولوژی

شدت بیماری و گسترش آن در جهان بعد از اولین گزارش که در سال ۱۹۸۱ میلادی (۱۳۶۰ شمسی) بوده است ، بیماری ایدز را در شماریکی از مهمترین معضلات بهداشتی ، درمانی ، اجتماعی و اقتصادی قرار داده است .

با گزارش ۲۳ میلیون فوت بعلت ایدز از ابتدای اپیدمی تا پایان ۲۰۰۱ ایدز چهارمین عامل مرگ در جهان و اولین عامل آفریقای زیر صحرا شناخته شده است اکثر این قربانیان جوان بوده و ۵ میلیون نفر از آنان را کودکان زیر ۱۵ سال تشکیل می دهند. در حال حاضر وجود ۴۰ میلیون فرد آلوده و بیمار در جهان تخمین زده میشود.

۹۵% مبتلایان جهان در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند .

از نظر سازمان جهانی بهدا شت دنیا به ده منطقه جغرافیایی تقسیم شده است و میزان آلودگی در هر منطقه متفاوت است .

در سال ۱۹۹۸ در هر ساعت ۲۲۰۰۰ نفر آلوده شده اند که یک سوم مبتلایان در گروه سنی زیر ۲۵ سال قرار داشته اند این عده در دهه بعد یعنی قبل از ۳۵ سالگی فوت خواهند کرد امید به زندگی که در قرن ۲۰ با افزایش بهداشت و بکارگیری واکسن های مختلف حتی در آفریقا افزایش پیدا کرده و به مرز ۵۹ سالگی در ابتدای ۱۹۹۰ در جنوب افریقا رسیده بود تا سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ به مرز ۴۵ سالگی سقوط خواهد نمود .

تا به امروز ۱۴ میلیون کودک به علت فوت والدین بخصوص مادران خود به علت بیماری ایدز یتیم شده اند .

بر اساس گزارشات بهداشت جهانی منطقه خاورمیانه و شمال افریقا که ۹۸ % مردم آن مسلمان هستند یکی از پاک ترین مناطق دهگانه محسوب می شوند که مهم ترین علت آن پایبندی مسلمانان به اصول اخلاقی است . متاسفانه گسترش بیماری در معتادان تزریقی که اشتراک سرنگ و سوزن داشته اند باعث شده است که کشورهایی مثل بحرین ، ایران ، تونس مصر و پاکستان نیز در معرض خطر جدی قرار گیرند .

در تاریخ ۱/۷/۱۳۸۱ تعداد گزارش شده آلودگان و بیماران ایدز در کشور ۴۲۳۷ نفر بوده که ۱۸۹ نفر آنا زن و ۶ در صد کل موارد از راه اعتیاد مبتلا شده اند .

راه های انتقال :

احتمال آلودگی با تعداد ویروس ،   قدرت تهاجم ویروس ، راه ورودی آن و در نهایت وضعیت ایمنی شخص دریافت کننده آلودگی رابطه مستقیم دارد.


جهت دانلود متن کامل تحقیق ایدز کلیک نمایید


برچسب ها: تحقیق ایدز ، دانلود تحقیق ایدز ، تحقیق در مورد ایدز ، مقاله ایدز ، مقاله در مورد ایدز ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 فروردین 1396 11:26 ق.ظ
دیدگاه ها ()

مقاله تاریخ کتابخانه در ایران

دوشنبه 28 فروردین 1396 11:23 ق.ظ   نویسنده : نگار موسوی      


مقاله تاریخ کتابخانه در ایران شامل  20 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از مقاله های جامع و کامل در مورد تاریخ کتابخانه در ایران  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

چکیده

در زمان شاهنشاهی هخامنشی در ایران (۵۵۸-۳۳۰ پ.م.) کتاب‌های علمی و مذهبی ایران از زمان زرتشت در کتابخانه‌های «گنج هاپیگان» در تخت سلیمان و «دزی ناپشت» در تخت جمشید بایگانی شده‌بودند.[۱] گمان می‌رود که این کتاب‌ها در موضوعات فلسفه، نجوم، کیمیاگری و علوم پزشکی بوده‌است، موضوعاتی که مغان ایران در آن‌ها استاد بودند. پس از فتح ایران توسط اسکندر مقدونی، کلیهٔ این کتاب‌ها در آتش سوختند.

کلید واژه:

تاریخ- کتابخانه- ۰هخامنشیان- تخت جمشید- فلسفه

مقدمه

ابن‌ندیم به نقل از کتاب نهمطان‌فی معرفه طالع الانسان تالیف ابوسهل‌بن نوبخت ایرانی می‌نویسد:

کی ضحاک در زمین‌های سواد شهری بنا کرد و نام آن را از مشتری در آورد و آنرا جایگاه علم و علما قرار داد و دوازده کاخ به شماره برج‌های آسمانی نامید و برای کتاب‌های علمی در آنها خزینه‌هایی بساخت و دانشمندان را در آن کاخ‌ها جای داد…. اسکندر پادشاه یونان برای هجوم به ایران از شهری که رومیان آن را مقدونیه می‌نامند بیرون شد و دارا پسر شاه دارا را به قتل رسانید و شهرها را ویران ساخت و کاخ‌هایی که بدست بزرگان و سرکشان ساخته شده بود خراب کرد. کاخ‌هایی که بر سنگ‌ها و تخته‌های آن انواع علوم نقش و نقر شده بود با خاک یکسان کرد و با این خرابکاری‌ها و آتش‌سوزی‌ها آنها را بهم ریخت و در هم کوبید و از آنچه در دیوان‌ها و خزینه‌های استخر بود رونوشتی برداشته و به زبان رومی و قبطی برگردانید و پس از اینکه از نسخه‌برداری‌های مورد نیازش فراغت یافت آنچه به خط گشتک در آنجا بود در آتش انداخت و بسوخت. آنچه را از علوم نجوم و طب و علم‌النفس می‌خواست از آنها برگرفت و با دیگر چیزها از علوم و اموال و گنجینه‌ها و دانشمندان تصاحب کرده و به مصر فرستاد.

از آثار ایرانیان تنها آنهایی به جا ماند که پادشاهان گذشته از آن نسخه‌برداری کرده و یا به چین و هند فرستاده بودند.

منبع دیگری که به بیان کتابخانه‌های ایران در دوران پیش از حملهٔ اسکندر بپردازد ابومشعر بلخی ایرانی است که در کتاب اختلاف الزیجات خود آورده‌است:

پادشاهان ایران برای نگاهداری و حفظ و صیانت دانش‌ها و بجای ماندن آنها اهتمامی فوق‌العاده مبذول می‌داشتند؛ آنها برای محفوظ ماندن کتاب‌ها و آثار دانشمندان از آسیب زمانه و آفات آسمانی و زمینی وسیلهٔ از سخت‌ترین محکم‌ترین اسباب و لوازم برگزیدند که تاب مقاومت در برابر هر گونه پیش‌آمدی را داشته باشد و عفونت و پوسیدگی در آن راه نیابد و آن پوست درخت خدنگ بود که بآن توز می‌گفتند. چنانکه هندیان و چینیان و مردم دیگر کشورها از ایشان پیروی کردند و توز برای محکمی و سختی و نرمی و قابلیت انعطاف در کمانسازی هم بکار برده می‌شد. ایرانی‌ها پس از اینکه بهترین وسیله را برای ثبت و ضبط و نوشتن و نگاهداری دانش‌ها بدست آوردند برای یافتن بهترین جا و مکان جهت بنیاد کتابخانه‌ها و خزانه کتاب به جستجو پرداختند جایی که از زمین‌لرزه بر کنار و گلش چسبندگی داشته باشد تا برای ساختمان‌های محکم و پابرجا مناسب باشد. پس از کنجکاوی بسیار سرانجام شهرستانی که همه این محسنات را داشت یافتند و آن شهر اصفهان بود. در آنجا هم پس از کاوش نقاط مختلف شهر روستای جی را بهترین جا و مکان یافتند. در جی کهن‌دژ را برگزیدند و در آنجا عمارتی رفیع بنیاد نهادند و سارویه‌اش نامیدند. مردم از پی بنا بسازنده و پایه‌گذار آن پی بردند زیرا در سال‌های گذشته گوشه‌ای از ساختمان سارویه ویران گردید و در آن سغی (دالانی) نمایان شد که با گل سفت (ساروج) ساخته شده بود و در آن کتاب‌های زیادی از نوشته پیشینیان نهاده بودند که بر پوست خدنگ نوشته بودند: در دانش‌های گونه‌گون به خط پارسی باستانی. از این کتاب‌ها تعدادی به دست کسی رسید که در خواندن آنها دانا و توانا بود. در آنها نوشته‌ای از برخی شاهان ایران یافت که چنین بود«به طهمورث شاه که دوستدار دانش و دانش‌پژوهان بود خبر دادند که در اثر یک حادثه آسمانی که در مغرب به ظهور خواهد پیوست به علت ریزش باران‌های پی‌در پی جهان را آب فراخواهد گرفت. زمان وقوع آن با گذشتن دویست و سی و یکسال و سیصد روز از آغاز پادشاهی وی خواهد بود. منجمان تهمورث شاه را بر آن داشتند که برای پرهیز از زیان و خسران آن توفان چاره‌ای اندیشد و گفتند زیان و خسرا آن باران و توفان تا انتهای مشرق کشیده خواهد شد. تهمورث شاه مهندسان و کارآگهان را فرمان داد در سراسر ایرانشهر کاوش کنند و جویا شوند تا جایی را که از همه جهت برتری داشته باشد برای ساختمان بنایی به منظور حفظ آثار دانش برگزیدگان. آنها پس از جستجو جی را در اصفهان برگزیدند و سارویه تا آنچه از کتاب‌های علوم مختلف که بر پوست خدنگ نوشته شده بود در خزاین سارویه جا دادند تا پس از برطرف شدن توفان دانش‌های کهن برای مردم جهان بجای بماند. در میان کتاب‌های آن کتابخانه کتابی اثر یکی از دانشمندان باستانی ایران بود در علم ادوارسنین که برای استخراج سپر ستارگان و علل حرکتشان بکار می‌رفت. مردم دوره تهمورث شاه و پارسیان پیش از آن، آن را ادورا هزارات می‌خوانند و بسیاری از دانشمندان هند و کلدانیان قدیم که نخستین سکنه حومه بابل بودند گردش سیارات هفتگانه را از آن استخراج می‌کردند و این زیج را از میان دیگر زیج‌های آن زمان برتری می‌دادند زیرا از همه صحیح‌تر و مختصرتر بود و منجمان آن زمان زیجی از آن استخراج کردند و آن را زیج شهریاری یعنی پادشاه زیج‌ها نامیدند.


جهت دانلود متن کامل مقاله تاریخ کتابخانه در ایران کلیک نمایید


برچسب ها: مقاله تاریخ کتابخانه در ایران ، دانلود مقاله تاریخ کتابخانه در ایران ، مقاله در مورد تاریخ کتابخانه در ایران ، تحقیق تاریخ کتابخانه در ایران ، تحقیق در مورد تاریخ کتابخانه در ایران ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 فروردین 1396 11:25 ق.ظ
دیدگاه ها ()

پاورپوینت بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی

پنجشنبه 17 فروردین 1396 11:21 ق.ظ   نویسنده : نگار موسوی      


پاورپوینت بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی شامل  81 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از پاورپوینت های جامع و کامل در مورد   بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی  می باشد

پیشگفتار

طی چند دهه گذشته صنعت نساجی شاهد ورود ریسندگیهای مدرن به عرصه تولید بوده است . با حضور فعال روش های جدید ریسندگی در صنعت، توانمندیهای هر یک به معنای واقعی ازیک سو، راحتی ، سادگی  و اقتصادی بودن روشهای مدرن از سوی دیگر تولید کننده و مصرف   کننده منسوجات را به تفکر و انتخاب واداشته است.

نتیجه این تحریک و فعالیت باعث تقسیم بندی میدان های مصرف و اختصاص سهمی برای هر یک از روش های ریسندگی بوده است.

مقدمه

امروزه زیبایی نمای داخلی ساختمانها از اهمیت ویژه ای بر خوردار شده است که یکی از عوامل زیبایی ساختمان ،پرده ها می باشند و از این بین پرده های عمودی به دلیل کارآیی بالا و زیبایی از اهمیت خاصی برخوردار هستند.
در این طرح پرده های عمودی با عرض ۹و۱۳و…سانتیمتر تولید می شوند که فعلا پرده های با عرض ۹سانتیمتر مبنای کار قرار گرفته و محاسبات طرح بر این اساس انجام گرفته است.    تولیدات این طرح فقط نوار پرده عمودی بوده و دیگر وسایل جانبی  پرده عمودی در این پروژه تولید نمی شود.

فصل اول

کلیات و سوابق

شامل :

۱-۱- معرفی اجمالی پروژه

۲-۱- معرفی محصول

۳-۱- سوابق تولید

۴-۱- کاربرد محصول

۵-۱- مصرف کنندگان

۶-۱- بررسی نیاز جامعه

۱-۱- معرفی اجمالی پروژه:

عنوان این طرح تولید نوار پرده عمودی است که مستلزم چهار نوع مواد اولیه میباشد.
این محصول دردو مرحله تولید می شود که عبارتند از:
۱-بافت به صورت نوار پرده.
۲-آهار زنی.
میزان تولید سالیانه طرح ۳۵۶۴۰۰۰متر میباشد.این طرح احتیاج به ۱۵۰۰متر مربع زمین داشته و هزینه سرمایه گذاری طرح ۷۳۸۲۰۰۰۰۰۰ریال میباشد.
پرسنل مورد نیاز طرح ۲۰نفر و در۳شیفت کاری میباشد.
این طرح برای تولید احتیاج به ۵نوع دستگاه به شرح ذیل دارد:
۱-دستگاه بافت-۲-دستگاه آهار -۳-دستگاه همزن -۴-دستگاه چله پیچی -۵-دستگاه کنترل کیفیت.

۲-۱- معرفی محصول:

نام محصول تولیدی نوار پرده عمودی میباشد .واحد اندازه گیری آن:   متر،ذوب و حتی گاهی اوقات کیلو گرم نیز میگویند.
این محصول در عرض های ۹و۱۳سانتیمتر تولید میشود.نوار دارای طرح برجسته بوده و به صورت رول پیچیده و بسته بندی می شود.

۳-۱-سوابق تولید:

عمر چندانی از تولید و مصرف این نوع پرده نمی گذرد اولین  نمونه از این پرده در کشورهای اروپایی تولید شده است و سپس   کم کم تکمیل و به کشورهای دیگر راه پیدا کرده است.

سابقه تولید این محصول به چند دهه قبل بر می گردد.

 

4-1-کاربرد محصول:

همانطور که از نام آن پیداست این محصول برای نصب درجلوی  پنجره ها، درب ها و ۰۰۰جهت زیبایی، تنظیم نور و ۰۰۰ به  کار می رود.

۵-۱-مصرف کنندگان:

در کلیه ساختمان های مسکونی، خدماتی ،اداری و به طور کلی هر ساختمانی که دارای پنجره باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

6-1- بررسی نیاز جامعه :

این محصول به دلیل قابلیت کاری بالا، زیبایی ، افزایش ساخت و

ساز و ارزان بودن دارای مصرف مناسبی میباشد .

فصل دوم

طراحی تولید

شامل :

۱-۲-فرایند تولید

۲-۲-نمودار فرایند تولید

۳-۲- مواد اولیه و منابع تامین آن

۴-۲- ابزار ماشین آلات و منابع تامین آن

۵-۲- برنامه زمان بندی تولید

۶-۲- ظرفیت تولید طرح

۷-۲- پلان سالن تولید

۸-۲- جایابی و محل اجرای طرح

۱-۲- فرایند تولید :

این محصول ابتدا در دستگاه نوار بافی بافته شده و سپس برای استحکام  بیشتر آهار زنی میشود.در زیر به تشریح کامل این روند می پردازیم :
دستگاه نوار بافی :
دستگاه نوار بافی برای تولید پرده های عمودی می باشد که متشکل از قفسه بوبین ها و خود دستگاه بافندگی نوار است .
قفسه در این دستگاه محلی برای قرار گرفتن بوبین های مورد نیاز برای طرح روی پرده میباشد که همچنین طرح روی بوبین ها نیز بر اساس تعداد بادامک ها تعیین میشود که اگر تعداد بادامک ها ۱۲عدد باشد در این صورت عرض نوار بافته شده بعد از بافت ۱۰سانتیمتر میباشد و تعداد بوبین مورد نیاز با رنگ سفید ( تار) ۱۶۸عدد میباشد .

جهت دانلود متن کامل پاورپوینت بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی کلیک نمایید
برچسب ها: پاورپوینت بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی ، دانلود پاورپوینت بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی ، مقاله بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی ، تحقیق بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی ، مقاله در مورد بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی ، تحقیق در مورد بررسی و تهیه و طرح تولید نوار پرده عمودی ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 فروردین 1396 11:23 ق.ظ
دیدگاه ها ()

پاورپوینت حمام های سنتی ایران

پنجشنبه 17 فروردین 1396 11:19 ق.ظ   نویسنده : نگار موسوی      


پاورپوینت حمام های سنتی ایران شامل  11 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از پاورپوینت های جامع و کامل در مورد   حمام های سنتی ایران می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

تاریخچه حمام در ایران:

آثاری از حمام های خصوصی در دوره هخامنشیان یافت شده است

تکوین حمام های سنتی به دوره اسلامی برمی گردد

جایگاه اجتماعی حمام ها در ایران:

احداث حمام از جمله کارهای عام المنفعه محسوب می شده است

حمام ها از جمله ابنیه مهم شهری بوده اند که معمولا در مراکز محلات ویا در مجاور راسته های بازار و یاگذر های اصلی احداث می شده است

حمام ها معمولا از سحر تا ساعت هشت صبح مردانه و در طول روز زنانه بوده است

اکثر حمام های درون بازار مخصوص آقایان بوده واز اعتبار بیشتری بر خوردار بوده است

حمام به عنوان یک مکان گفت و شنود و مرکز اجتماعی خانمها محسوب می شده است

خصوصیات عملکردی حمام ها:

از آنجایی که استحمام شامل مراحل مختلفی است لذا حمام های سنتی ایران دارای فضاهایی با عملکردهای متفاوت بوده اند:

_فضای نیمه گرم ونیمه مرطوب

_فضای گرم و مرطوب

_فضای بسیار گرم و بسیار مرطوب


جهت دانلود متن کامل پاورپوینت حمام های سنتی ایران کلیک نمایید


برچسب ها: پاورپوینت حمام های سنتی ایران ، دانلود پاورپوینت حمام های سنتی ایران ، مقاله حمام های سنتی ایران ، تحقیق حمام های سنتی ایران ، مقاله در مورد حمام های سنتی ایران ، تحقیق در مورد حمام های سنتی ایران ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 فروردین 1396 11:21 ق.ظ
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • نگار موسوی(85)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic